Stal nierdzewna – zalety


Stal nierdzewna posiada wyjątkowo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się ją w architekturze, budownictwie, przemyśle, elektronice. Ze względu na walory wytrzymałościowe tworzywa stal nierdzewna znajduje zastosowanie również w zakresie produkcji stojaków rowerowych, samochodów, a nawet sprzętów AGD.

Szerokie możliwości zastosowanie stali nierdzewnej mają swoją przyczynę. Do kluczowych zalet omawianego materiału zaliczymy trwałość, uniwersalność i szerokie walory natury użytkowej. Stal nierdzewna przez lata nie zmienia się i towary wykonane z tego tworzywa są cały czas tak samo estetyczne i eleganckie. Stal nierdzewna jest odporna na korozję, działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.

 

Ma to ogromne znaczenie w przypadku takich produktów, które narażone są na kontakt z wodą (np. w przypadku deszczu). Aby uzmysłowić sobie istotę wytrzymałości omawianego tworzywa wyobraźmy sobie stojak rowerowy z stali nierdzewnej i z materiału, który nie jest odporny na działanie czynników atmosferycznych. Stojak wykonany ze słabej jakości tworzywa po dłuższym kontakcie z wodą czy śniegiem szybko uległby korozji, a wkrótce nadawałby się do wyrzucenia. Ewentualnie musielibyśmy pogodzić się z nieestetycznym jego wyglądem.

 

Stal nierdzewna jest przyjazna dla środowiska naturalnego. Przede wszystkim przedmioty oparte na tym materiale są trwałe i służą użytkownikom przez długi czas. Z drugiej strony – istnieje możliwość poddania ich recyklingowi, co z pewnością docenione zostaje przez zwolenników ekologii. Do zalet stali nierdzewnej zaliczyć można także jej łatwość formowania oraz obróbki, zdecydowanie wysoką temperaturę topnienia, a także niekwestionowaną trwałość i wytrzymałość.


Galeria