Stojaki na rowery też mogą być dziełami sztuki


W każdym mieście znajduje się wiele stojaków na rowery, które pełnią podstawową funkcję umożliwiającą parkowanie rowerów. Niestety często są to nudne zardzewiałe rurki, które swą brzydotą i starością szpecą miasto. Nikt jednak nie powiedział, ze stojaki na rowery muszą być szare, brzydkie i nijakie. Wystarczy spojrzeć na miasta Holandii, Japonii czy USA gdzie częścią architektury są „dizajnerskie” stojaki  rowerowe. Niektóre z nich wyglądają jak małe dzieła sztuki.

 

Muszla ślimaka

 

Kreatywni producenci stojaków rowerowych oferują coraz ciekawsze projekty, które są w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wykwintnych odbiorców. W wielu miastach pojawiły się już oryginalne stojaki „tematyczne” związane z konkretnym miejscem. Na przykład przed wydziałem Geografii UAM w Poznaniu znajduje się stojak wykonany z metalowych elementów w kształcie muszli ślimaka. Również w Poznaniu przed jedną z kawiarenek internetowych znajdują się stojaki w kształcie „@”.

 

…a może naga kobieta

 

Oczywiście zdarzają się bardziej śmiałe, a nawet szalone pomysły. Na przykład stojaki w kształcie siedzącej nagiej kobiety (przed jedną z polskich plaż) czy bardzo dużego grzebienia do włosów. Przed jednym z amerykańskich zoo możesz rower oprzeć o stojak w kształcie kangurów. Jednak mistrzami pomysłów na stojak rowerowy są Holendrzy. Przed jednym z nocnych klubów postawili stojaki w kształcie tańczących ludzi. W innym miejscu w Holandii na chodniku ciekawie prezentuje się stojak na rowery w kształcie wielkiego, wykonanego z metalowych czerwonych rurek pomidora, z blaszanymi zielonymi listkami. Japończycy poszli o krok do przodu i tworzą nawet futurystyczne wiaty na rowery, które niczym nie przypominają nam znanych.

 

Coś za coś

 

Takie nietypowe stojaki na rowery na pewno dodają miastu lekko zabawnego wyrazu i oryginalności, a nudne ulice nabierają nowego ciekawego wymiaru. Czy jednak te futurystyczne formy stojaków, zapewne intrygujące i atrakcyjne „dla oka” nie powodują, iż stojak zatraca swoje najważniejsze cechy jakimi powinny być funkcjonalność, uniwersalność, możliwość zabezpieczenia rowerów przed kradzieżą? Zapewne użytkownicy jednośladów mieliby wiele w tym temacie do powiedzenia…