Zanim kupisz stojak na rowery…


Na co zwrócić uwagę kupując stojak na rowery.

 

Decydując się na zakup należy zwrócić uwagę nie tylko na  jego wygląd, ale również należy zadbać o zapoznanie się ze stojakiem od strony nazwijmy ją konstrukcyjno – techniczną.

 

Poniżej najczęściej popełniane błędy konstrukcyjne przez „producentów” stojaków:

 

a)      Zły profil stojaka/stanowisk parkingowych – powoduje on, że rowery są zaparkowane niestabilnie przez co mogą się wywracać lub przechylać (rys. 1)

b)      Zbyt mała szerokość stanowiska czyli przestrzeń, w którą „wchodzi koło roweru”-niezoptymalizowana powoduje, że nie ma możliwości parkowania  każdego roweru np. z grubszą oponą lub z kołem wyposażonym w hamulce tarczowe (rys.1)

c)      Brak  wzmocnienia stanowiska roweru poprzez poprzeczne połączenia-  powoduje wygięcie rurek stanowisk parkingowych (rys. 2)

d)     Brak „stópek” na profilach stojakach sprawia, że profile bezpośrednio mają kontakt z podłożem co powoduje pogorszenie walorów estetycznych (stojak łatwo brudzi się), a także naraża stojak na bezpośredni kontakt z wodą zalegającą często  na podłożu, która w dłuższej perspektywie użytkowania stojaka może wpływać niekorzystnie na jego użytkowanie (Rys. 3).

Pamiętaj o zapoznaniu się również ze specyfikacją techniczną stojaka. Każdy producent powinien udostępniać parametry techniczne swoich stojaków tak by były one łatwo dostępne dla klienta. Jest to niezwykle ważne gdyż tylko odpowiednio dobrane materiały do produkcji stojaka, a także ich odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne gwarantuje jego wieloletnie użytkowanie.

Na to powinieneś zwrócić szczególną uwagę:

  1. Grubość rurki i profilu stojaka. Tylko odpowiednia grubość i przekrój materiałów użytych do produkcji jest gwarantem, że konstrukcja stojaka nie ulegnie szybko wygięciu i zniszczeniu (Rys.1)

  2. Obecność powłoki antykorozyjnej – w postaci ocynkowanej warstwy odpowiednio zabezpieczającej stojak przed korozją. Jej brak przyspiesza procesy korozyjne stojaka, które niszczą stojak i pogarszają jego estetykę (rys. 3).

  3. Sprawdź jakość użytych materiałów – poproś producenta  o Certyfikat Jakości i potwierdź tym samym, że użyte materiały są I gatunku.

 

 

Rys.1 Wadliwa konstrukcja i profil stojaka powodują przechylanie się  parkowanego roweru.

 

Stojak model CROSS-14 firmy KROSSTECH -solidna, a zarazem uniwersalna konstrukcja utrzymuje rowery w pionie niezależnie od ich wielkości.

 

 

     

 

 

Rys.2 Słaby materiał+brak połączeń wzmacniających stanowiska sprawia, że stojak już po krótkim czasie użytkowania nadaje się do wyrzucenia

 

Prawidłowo wykonane połączenia rurek stanowiska-model RAD-14 firmy KROSSTECH

 

 

     

 

 

Rys. 3 Brak warstwy antykorozyjnej  i stópek powoduje , że już po roku czasu stojak jest mocno zniszczony i skorodowany

 

Stojak typu RAD firmy KROSSTECH po ponad roku użytkowania. Zastosowana ocynkowana stal skutecznie chroni stojak przed korozją

 

 


Galeria